TOKSİK İNSANLARIN HAYATIMIZDA Kİ YERİ VE KURTULMA YOLLARITOKSİK İNSANLARIN HAYATIMIZDA Kİ YERİ VE KURTULMA YOLLARI

              Canavar otu gibi hayatımıza zarar veren yaşama sevincimizi isteyerek veya istemeyerek elimizden alan kişilerden kurtulmanın yolları nelerdir?

Bu sorunun cevabını araştırdığımda genel itibari ile aldığım cevaplar şu şekilde olmuştur.

1-     Kendini tanı ve sınırlarını çiz, insanlara bu sınırları anlatman dahilinde senin kırmızı çizgilerini geçmeyecektir ve senin alanına girmeyecektir.
2   2-    Toksik insanlar  ben merkeziyetçidir, konuşurlar, anlatırlar, sonunda üzerinde ki çöpünü sana döker konuşulan konunun %95 i onun hayatı, onun sevdikleri, onun üzüntüleri, onun geleceği işte bu insanlardan da uzak durmak gerekir.
3    3-    Uzun süre tanımadığınız insanları mahrem alanınıza almayın ve özelinizi anlatmayın.
4  4-      Bu tipler hep negatiftir, muhabbet olsun diye açtığın bir konuda keşke almasaydın, oraya gitmeseydin, diye olumsuz yönde telkinlerde bulunur, o zaman bu insanlardan uzak durmak gerekir.
5   5-  Manipülasyonu iyi bilirler, seni kendi çıkarları doğrultusunda kullanırlar. Seni kullanmalarına asla izin verme bir kere bu gerçekleştiğinde devamı gelecektir.

Yukarıda saydığımız bu 5 maddeyi uyguladığınızda hayatınızda ki değişikliğin farkına varacaksınız. Kafanız daha sakin, gelişiminiz daha hızlı ve gerçekçi olacaktır. Çünkü hayatınızda sizden başka yoktur, yalnızsınızdır. Kimse yoksa sorun da yoktur.

Hayat gerçekten böyle midir? İnsanlardan uzak kalmak mıdır? Burada benim dikkatimi çeken, insanların bencilliğinden, çıkarcılığından olumsuzluklarından bahsederken aslında kendimizin de bencil oluşumuzdur, kendi çıkarlarımız için başkalarını hayatımızdan çıkarışımız, onların olumsuz yanlarını anlatırken ve bu insanlardan kurtulma yollarını maddeler halinde tek tek süslü sözlerle anlatırken kendimizi de aslında toksik insan özelliklerinde saydığımız gibi dünyanın merkezine itiyoruz. Hatalı davranışlarından dolayı onlara mesafeli davranma yolunu seçiyoruz. Kendimizden uzaklaştırma cezası veriyoruz. Sosyolog, psikolog, arkeolog, loglog her neyse işte bu yazılara kimler cevap veriyorsa onlara sormak istiyorum veya bu yazıyı okuduğuna göre hayatında böyle insanların olduğuna inandığın için sana da soruyorum. İlk insan Adem’den bu güne her insanın yanlışı olduğuna göre senin de yanlışların var, farkına varmadan tekrarlıyorsan, yetişme tarzına göre de sana doğru olan bana göre yanlışsa, yada sen doğru ben yanlışsam ama seni yanlış görüyorsam ve seni yanlış bulduğum için seni hayatımdan (diplomatik sanatı öğren) dedikleri nazikçe seni hayatımdan itiyorsam, ne hissedersin? Ben ce bu soruyu kendine sor, (empati yap)

Peki ama ne yapalım o zaman böyle devam edelim mi? Bile bile hayatımızı etkilemelerine izin mi verelim? Sorusuna gelince… Kendine bir soru sor.

Ben kimim?

Cevap: Bu sorunun formülü etrafında ki (Ali+ Ayşe + Ahmet + Emine /n kişi = Sen) kaç kişi varsa topla ve aritmetik ortalaması ne ise sende osun. Yani etrafında ki ne kadar zehir varsa sende inan ki etrafına o kadar zehir saçan insanların ortalamasısındır.

Çözümü başka insanlarda arama, başkalarının yanlışlarına veya doğrularına sen karar verme, sen doğru olan için çalıştıkça ve doğruya yaklaştıkça yanlışlar senden uzaklaşacaktır. Etrafında ki zehirli insanlar bir bir uzaklaşacak, belki de zehirlenmiş vücutları kendinle beraber sen kurtaracaksın.

0 Yorumlar