TEMİZ SU BİTİYOR MU?Gezegenimizin %71’inin su ile kaplı olmasına rağmen her yıl su sorunları artmaya başlıyor bunun sonuncunda doğrudan sebep olarak yansımada temelinde su savaşları başlamış durumdadır.
Şu anki tahminler göre 2040 yılına kadar, 20’den fazla ülkede su sıkıntısı yaşanabileceğini gösteriyor . Gezegensel ölçekte, su döngüsü sayesinde Dünya’da temiz su tükenmez, suyu sürekli olarak üreten ve geri dönüştüren bir sistem, Dünya’nın dört bir yanında dolaşıp suyu buhardan sıvıya, buza dönüştürüyor. Yani asıl soru ne kadar su kaldığı değil, bu suyun ne kadarına erişebildiğimizdir.
Dünya’nın sıvısının %97’si tuzlu su, içebilmek veya tarımda kullanabilmek için çok fazla mineral bulundurur. Potansiyel olarak kullanılabilir tatlı suyun %3’ünün üçte ikiden fazlası buz örtüsü ve buzullarda donuk hâldedir. Bu, Dünya’daki tüm yaşamı sürdürebilmek için gezegenimize dağılmış nehir, göl, yeraltı su havzaları yer altı buzları ve permafrost gibi %1’den az kısmı bırakır. İşte insanların hızla tükettiği ama yavaşça yağmur ve kar ile yenilenen su kaynakları bunlardır ve bu sınırlı kaynak Dünya’nın her yerine eşit bir şekilde yayılmamıştır. Değişik mevsim ve coğrafi konum bazı bölgelerde daha çok yağmur ve doğal su kaynağı sağlarken diğer bölgeler, suya ulaşımı zorlaştıran coğrafi özelliklere sahiptir. Suyun bu bölgelere taşınması için gereken alt yapı ve enerjiyi sağlamak son derece pahalıdır. Suyun az olduğu bölgelerin çoğunda olduğu gibi, suya daha kolay erişen bölgelerde yerel su kaynağını yenileceğinden daha hızlı bir şekilde tüketmektedir.


0 Yorumlar