KİŞİSEL GELİŞİMDE SAĞLIKKİŞİSEL GELİŞİMDE SAĞLIK
Kişisel gelişim denince akla ilk önce kişinin kendisini geliştirmesidir. Teknik bilgi geliştirme, becerilerini artırma, yeterli sertifikaya sahip olma hepsi önemlidir ama ilk öncelik bence sağlıktır. Bu sağlık günlük hayatta bahsettiğimiz “her şeyin başı sağlık” dediğimiz sağlık değil, bu gerek obezite, gerekse psikolojik sağlık…
            Burada size bahsedilen şeyin biraz daha derinine inmek istiyorum. Mülakatta sağlığımız yerinde diyoruz veya bazı kurumlar sağlık raporu alıyoruz orası tamam ama sürekli üzerimizde bir bitkinlik, aldığımız kilolardan dolayı çabuk yorulma, cildimizde bakımsızlık, düzensiz uykudan dolayı sürekli bir uyku modu ve dikkat dağınıklığı veya ailevi sorunlarından dolayı sürekli bir üzüntü surat asıklığı işte burada sağlığın önemi ortaya çıkıyor.

Kendimizi geliştirmeye başlamadan yapmamız gereken 5 madde:


      1- Kişisel gelişimde kilo sorunu ile mücadele etme, bu fazla kilo veya zayıflık çaba harcıyor muyuz yoksa pazartesi başla Salı bitir mi yapıyoruz.
     2-Aile içi veya arkadaş çevresinde yaşadığımız olumsuzluklar karşısında iş yerine gelişimimize yansıtıyor muyuz yoksa iş sorunu işte ev sorunu evde kalıyor mu?
       3-Kişisel bakımımıza özen gösteriyor muyuz. Eğer bir kişi kendi kişisel bakımına özen gösteriyorsa işine de bu titizliği gösterir, gösteren başarılıdır, başarısının devamı süreklilik arz eder, yeterli özeni göstermeyenler ise başarıları kısa sürelidir.
       4-Uykusuzluk kişinin gün içerisinde halsiz olmasına ve algılama sorununu ortaya çıkarır, kendimizi geliştirmeye başlamadan önce uyku düzenimizi oluşturmalıyız.
      5-  Düzenli ve sağlıklı beslenme çok önemlidir. Başta sigara ve alkolden uzak durmakla birlikte sağlığımıza kötü etki edecek her türlü maddeden uzak durmalıyız ve diyetisyen kontrolünde beslenmemize dikkat etmeliyiz

0 Yorumlar