KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ
Ülkemizde yapılan kaz yetiştiriciliği en çok Kars, Erzurum, Ağrı ve Van illerinde yapılmış olsa da son zamanlarda hayvancılık sektöründe ülkemizin her tarafında ilginin arttığı gözlemlenmektedir. Kaz yetiştiriciliğinin son zaman da bu kadar ilgi görmesi aslında teknolojik gelişme ile birlikte bu değerli besinin tanıtımının artması ve insanların artık farklı damak tatları aramasından kaynaklanmaktadır. Kaz eti besleyici değerinin yanında yağ ve kolesterol açısından sağlıklı bir et türü olup, ülkemizde kurutulmuş et olarak da tüketimi ilgi görmektedir.
Dünya da özellikle başta Çin olmak üzere İngiltere, ABD, Kanada, Fransa, Polonya, Rusya olmak üzere  pek çok ülkede kaz üretimi yapılmaktadır.
NEDEN KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ
Ø  Kazlar dışarıda otlatılabilen hayvanlardır. Su kanatlıları sınıfına girseler de susuz alanlarda da yaşamlarını sürdürebilirler.
Ø  Kazlar uygun bir yaşam ortamı sağlandığında çok zor hastalanırlar. Tavuk ve hindilere nazaran çok daha dayanıklıdır.
Ø  Kazlar diğer kümes hayvanlarına nazaran hastalıklara karşı daha dayanıklı olduğundan ilaç masrafından ve hayvanların telef olması konusunda daha az zarar eder.
Ø  Tavuk ve hindi gibi kanatlılara nazaran soğuğa daha dayanıklı olduğundan dışarıda yılın büyük bölümü dışarıda beslenir.

KAZ ÜRETİMİ VE PAZARLAMA
          Kaz yıllık olarak cinslerine göre ortalama 15 ile 60 arasında yumurta üretmektedir. Burada dikkat edilmesi husus kazın türünün etçil ve yıllık yumurta veriminin iyi olanı ve bulunduğun iklim şartlarına uygun olmasıdır.
          Satış noktasında canlı ve kesilmiş olarak satışların sağlanmasında artan teknolojinin nimetlerinden yararlanmadan işin kazandırma noktasında sorunlar gözlense de artık internet ortamında her türlü alım-satım kolayca yapılmaktadır. Ortalama fiyatı 150 TL ile 250 TL arasında değişkenlik göstermektedir.