KALİFORNİYA SOLUCAN GÜBRESİKaliforniya Solucanı ekolojik dengeyi koruyan değerli sürüngendir. Kendi besinini doğadan toplar ve yerine de gübresiyle bitkilere organik beslenip güçlenmesini sağlar. Seracılık, park bahçe bitkilerinin toprak sağlamasında, çiçekçilik gibi sektörlere verimli gübre ve toprak bileşeni sağlamaktadır.
             
              Solucan gübreciliğinde doğru ortam sağlandığında bir sene gibi sürede solucan sayısının en az yirmi katına ulaşacaktır. Başlangıç olarak 10 bin adet solucan ile işe başlamak uygun olacaktır. Bu da tahmini 2000-2500 TL arasında bir maliyet söz konusu olacaktır.

Başlangıçta 10 bin soluncan ile işe başlamanız durumunda 1 metreküp alanında bir tankın içine kompost hazırlanarak eklemeniz yeterli olacaktır. Buda ortalama 600-750 kg kompost ilk aşamada yeterli olacaktır. Doğru ortam ve nem besin sağlandığında 3 ayın sonunda solucan sayınız iki katına çıkacaktır. Bu 3 aylık sürede de 10 bin adet solucandan tahmini 350-400 kg kadar bir gübre elde edeceksiniz. Mantar işi yapan dostlarımızın 1 tonu 700 TL ye aldığı biliyorum. Bir yılın sonunda tahmini 200 bin solucana ulaşacaksınız ve artık aylık 2,5-3 ton gibi bir gübre üretimi ve tahmini olarak da 2000-3000 TL arasında bir kazanç sağlanacaktır.

Solucan gübresi satışı nasıl?
1.     Pazar konusunda ilk yapılması gereken bir anda büyük sermaye ile bu işe girmenizi önermiyoruz. İlk bir yılda hem üretim ve solucan sayısını artırma yoluna giderken, hem de organik tarım yapan çiftçiler, mantarcılar, çiçekçiler ve fidan satış noktaları ile irtibatlı olmalısınız.
2.     Çevrenizde bu işi yapan kişilerle tanışın gerektiğinde herhangi birinizin bulacağı müşterinin talebini karşılamaya gücünüz ilk aşamada yetmeyeceğinden birleşip satış ve nakliye noktasında birbirinize destek verebilirsiniz.
3.     Solucan popülasyonu hızlı bir şekilde artış olduğundan toprak satımının yanında solucan satışını da yapabilirsiniz. Olta balıkçılığı gibi canlı yem arayanlara da bu konuda satışlar gerçekleştirilebilir.
4.     Günümüz de ticaretle uğraşanlar kesinlikle teknolojinin faydalarından yararlanmak zorundadır. Sosyal medya ve web sitesi konusunda tanıtımını iyi yapman lazım. Yaptığın işi iyi tanımalısın ve iyi tanıtmalısın.
0 Yorumlar