İSTİRİDYE MANTARI NEDİR?İSTİRİDYE MANTARI NEDİR?

İstiridye mantarı doğada kavak ağaçlarında yetişen besin değeri çok yüksek bir mantar türüdür. Şeklinden dolayı istiridye adını almıştır ve Türkiye’de kırmızı ete alternatif olduğu bilinmektedir. Hem lezzeti hem de fiyatı açısından değerlendirildiğinde istiridye mantarı üretimi yapmak akıllıca bir iştir.


İSTİRİDYE MANTARI NASIL YETİŞTİRİLİR?

İstiridye mantarı yetiştirmek için özel izole edilmiş çadır veya seralarda bu işi yapabilirsiniz. Üretim yerinizde  aydınlatma, klima, havalandırma, nemlendirme gibi ekipmanlara sahip olmak gerekir. Doğada ki ortamı yaratmanız  durumunda yılın 12 ayı size ürün verecektir.


Mantar kompostosu nedir?

Mantar yetiştiriciliğinin temel adımı kompost maddesidir. Bu ortamda saman, pamuk çekirdeği, çay atığı, vb. doğal organik maddelerden oluşan bir karışımdır. Ayrıca toprağa kısmen besleyici maddelerde katarak üretimde verim artırılır. Uygun ısı ve nem çadırımızda sağlandığında mantardan maksimum seviyede verim alınmaktadır.


İstiridye mantarını üretirken dikkat edilmesi hususlar

1-      istiridye mantarı üretiminde gerekli ortamı sağlamak gerekmektedir. Ortamın ısısı ve nemi tutturulamadığında küflenme, kuruma ve istenilen oranda verim elde edememe gibi sorunlar oluşacaktır.
2-      Üretim alanını yeterli büyüklüğe sahip olması gereklidir, havalandırma, aydınlatma çok önemlidir.
3-      Günlük takip ister bir gün içinde şaşırtacak kadar büyüme oranına sahip olurlar. Haftada gelir kontrol ederim kesinlikle olmaz.
4-      İlk üretenler için toprak ve kompostlarını tecrübeli üreticilerden temin edilmeli, teknik destek alınmalıdır. Her üreticide bilgi konusunda ücretsiz olarak bu desteği sağlayacaktır.
5-      Üretim aşamalı olarak artırılmalıdır. Bir anda üretim elinizde olacağından Pazar konusunda sıkıntı olacaktır. Üretimde ki artış pazarlamanız ile dengeli büyümelidir.
6-      Üretim noktasında yer imkanı sağlarken, depolama noktasında da yeterli seviyede ortamınız olmalıdır.

İstiridye mantarı  konusunda son söylemek istediğim üretimi de pazarı da kolay olan bir iştir. Ama kimse evde oturup bu işi yattığı yerden kazanç getireceğini sanmasın. Fiyat konusunda da pazarcılar ve manavlar yeterli üretime sahip olduğunuzda toptan isteyecektir. Ama bu satış 10 TL piyasa fiyatı ise 4-6 TL arasında satışınız olur. Daha çok kar etmek istiyorsanız üretiminizi direk alıya ulaştırabilirseniz karınızı ikiye katlanacaktır.

0 Yorumlar