İLK İZLENİM NASIL OLMALI?
İlk İzlenim de sergileyeceğimiz davranış modeli
          
İlk izlenimi yaratmak için ikinci bir şansı bize fırsat vermeyeceklerdir. Bundan dolayı hepimizin hayatında her gün yeni kişilerle tanışma imkanı olacak ve belki de hayatımızın fırsatı ayaklarımıza gelecek. Peki insanlar bizi ilk tanıdıklarında onlarda nasıl bir izlenim bırakıyoruz, özellikle bir iş görüşmesinde neden sizi seçelim dediklerinde ağzımızdan çıkan sözler karşıyı ne kadar etki edecek veya biz onları etkilememiz için neler yapacağız. İş dışında yeni tanıdığımız bir kişi ile nasıl davranmalıyız. İşte burada olması gerekenleri birkaç başlık altında toplayacağız.

1- Güven Sağlamak
Burada insanlara güven ilişkisi kurabilmek çok önemlidir. Yeni tanıdığınız kişinin adını sık sık kullanın. “Ali, bu çok mantıklı bir çalışma” gibi. Yeni tanıştığınız birine pazarlamak istediği mal veya hizmetin pazarlamak istemesi veya iş başvurusuna gelmiş veya yani biriyle tanışmak isteyen birisi ile ilk buluşmada kendini güzel pazarlamak ister hep iyi yönlerini anlatır sorunsuzmuş gibi hep översen karşı taraf bir zaman sonra rahatsız olur ve güven kaybetmeye başlar. Burada gerçekçi ve ne yapmak istediğini açıkça anlatabilirsen karşı taraf bu güveni aldığında etkileşim kendiliğinden gelişecektir.

2- Yalnızca dinleyin
Gereğinden fazla konuşup karşıdakinin bir şeyler anlatmasını engellemek ilk baştan negatif bir enerji oluşturur. Elinizden geldiğince ilk tanışmalarda dinleyici konumda olun. Bu size karşıdakinin karakterini çözmenize yardımcı olur ve kesinlikle ilk tanıştığınız insanlara hayatta karşılaştığınız zorluklar ve sıkıntılarını anlatma ne kadar çok şikayetlenmen  seni o kadar sorunlar karşısında başarısız biri olduğun izlenimi katacaktır.

3- Espri yaparken dikkatli olun
Esprili bir kişiliğe sahip olabilirsiniz, birileri sizin yapmış olduğunuz şakalara iğneli laflarınıza gülebilir ama bunu ilk tanıştığınız bir kişiye sıkacak kadar olmamalı. Karşında ki insan senin esprileri bir zaman sonrasında zevzek olarak algılar. Yapılan esprilere de abartmadan tepki vermen gerekir. Dünyanın denge üzerine kurulu olması hayatımız içerisinde çok basite kaçacak bir davranışa bile ilham kaynağı olmaktadır.

4- Dış Görünüş Önemlidir
Yapacağınız ilk görüşme bir iş görüşmesi olur veya karşı cinsinle ilk bu buluşma olur. Yapacağınız bu ilk görüşme de karşınızda ki ne derecede değer verdiğinizi belli etmeniz için uyumlu giyinmeye dikkat etmelisiniz. Bu her gittiğin yere takım elbise yada abartılmış bir makyaj yapma anlamına gelmiyor tabi ki de; olması gereken ne ise o kadar olmalıdır.

5- Belli konuların içerisine hiç girme
İlk tanıştığımız kişiler  zekamızı, kültürel düzeyimizi, eğitimimizi, anlamak üzere farklı beklentiler içerisinde bulunur. Bu esnada asla siyasi ve dini hassasiyeti yüksek olan konularda safınızı belli etmeyin bu tip sorular karşıdan gelirse de geçiştirme yoluna gidin. Özellikle iş görüşmelerinde şirketler övülmek ister. Sizin de bunu onlara tattırmanız  normaldir ama asla abartmayın, aşırı övmek kendinizi bu sefer karşıdakinin gözünde değersizleştirmeye iter.  ” Hak ettiği kadar öv, hak ettiğin kadar övün”


0 Yorumlar