BLOG SAYFASI AÇARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ...

     

      BLOG SAYFASI AÇMANIN AMACI NEDİR?
Hayatımızın her anı amaçsız olmayacağı gibi yazdığımız yazılarında bir amaca hizmet etmesi gerekmektedir. Bundan dolayı ilk olarak ben yazılarımı paylaşayım, belli bir gruba hitap etmesi yeterlimi, amaç sadece yardım yapmak mı, sadece fikirlerini paylaşmak mı, popüler olmak mı, para kazanmak mı? Ya da E) şıkkı hepsi mi? Bu sorunun cevabı siz de nedir?
2.     BLOG SAYFASININ KONUSU NE OLMALI?
Burada amacımızı belirledikten sonra konu bulmak biraz daha özele döndü ve farz edelim E) şıkkı olsun ve hepsine yönelik bir çalışma yapalım. Siz web siteleri veya blog sayfalarında ne arıyorsunuz?  Çünkü insanın ilgisi ne ise internette onu arar. Araba üzerine ilgin varsa araştıran biri isen konu belli veya sanata düşkünlüğün vardır onun üzerine yazarsın. Ama burada dikkat edilmesi gereken hususu E) şıkkı dediğimiz için burada bizim ilgimizin dışında başkalarının da ilgisi önemli. Seninle birlikte diğer insanların ortak özelliği olmalı. Ne kadar büyük kitleye hitap o kadar sayfana ilgi.
Konu baştan sağlam olmalı ki web sayfasının teması ve (com)uzantılı domain aldığınızı farz edelim  ikinci bir maliyet çıkmasın ve tema için de emek ziyan olmasın. https://actualchatblogacma.blogspot.com/ bu uzantı bedava …
3.BLOG SAYFASI AÇARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
·       Blog sayfanızın ismi kısa ve anlaşılır olmalı
·       Sayfanız küçük bir alana veya gruba mı hitap ediyor, herkese mi hitap ediyor. Yani yurt dışında (ş) kullanamaz. Türkçe karakter önermiyoruz.
·       İsim oluştururken inanıyorum yüzlerce isim gireceksiniz ve özellikle com uzantısı bulmakta çok zorlanacaksınız. Yani com uzantısı İstanbul da arazi almak kadar zor. Recep İvedik’in e mail adresi gibi olmayacaksa tabi ki. Şu soru önemli adam com almış bende net uzantısı alırım. Burada 2 sorun ortaya çıkıyor. 1- iyi bir şirket veya kullanıcı diğer uzantıları da satın alıyor 2- com uzantısı iyi bir reklam aldığından herkesin akılda kalıcılığı var. Sen farklı bir uzantı aldığında müşterilerin diğer com uzantılıya gidebileceği riski vardır. (Google translate(çeviri) programı kullandığından her dilde yazınız otomatik diğer dillere çevrilecek 250.000 nüfuslu bir şehre değil 7 milyar nüfuslu dünyaya hitap edin derim)
·       İlk üç madde işin teknik kısmı idi. En önemli kısım bu madde yazılarımız özgün olmalı. Al yapıştır paylaş, kopyala yapıştır paylaş, olmuyor. Google Adsens reklam kazancı vermiyor verse de bir zaman sonra uyarı veriyor. Ya da telif haklarıyla başın derde giriyor. Burada yazımızın başına geliyoruz aslında ben yazabiliyor muyum?  Yazdıklarım ilgi çekiyor mu? Evet se hemen başla derim. Teknolojinin bize sağladığı bu fırsat eşitliğini daha da geç kalmadan kullanmanı isterim.
4.HOST VE DOMAİN NEDİR?
Host:Blogunuzun dosyalarını barındıracağınız 7/24 açık kalan Serverlar. İşte işin maliyetli olan kısmıda bu nokta. Blogunuzu serverler üzerinde bulundurmanın bir miktar maliyeti vardır. 
Domain:Domain ise blogunuzun ismidir, yani www.actualchat.com gibi. Tabii Domain adresi satın almanında bir ücreti vardır, ben com uzantısını aldım bu ücret yaklaşık olarak yıllık 9 $'dır.