BLOG NEDİR? TÜRLERİ NELERDİR?

Blog nedir?
İnsanlığın geçmişten günümüze fikir , düşünceleri ve dini inanışlarını yaymak için çaba içerisindedir. Bu  Orhun kitabelerinden tut, Hiyeroglif yazılarına ve bir çok tablet, kitap derken teknolojinin gelişmesi ile birlikte sanal dünya ile birlikte blog sayfalar oluşturulmuştur. Web tabanlı bilgi paylaşım ağı olan blog,  insanların bildiği, öğrendiği ve paylaşmak istediği paylaşımları aktarmayı sağlayan mecradır. weB-LOGin kelimelerinin kısaltımı şeklinde oluşan blog kelimesi birleşik kelimenin kısaltması olarak oluşturulmuştur.
Günümüzde blog sayfalarının oluşturulması bazı kesimlerce bilgi kirliliği gibi görünse de bence bu durum kişiler arasında fırsat eşitliği sağlamaktadır. Bilgi paylaşımı üretmek, bir şeyler paylaşmak, içinden geçeni yazıya dökmek çok zordu, maliyetli ve zaman açısından çok zahmetli idi. Maddi imkansızlıklarla zorlanan, yazılarını yayın evinin yöneticilerinden olur alamayan, bilgi ve birikimlerini saklamakta zorluk yaşayanlara bir umut kapısı, bir kazanç kapısı oldu blog yazmak. İşte burada gerçekten ben yazarım, kendime güveniyorum, başarılı bir insanım diyebilen insanlara büyük bir şans tanıyor. Eğer sizde kendinize güveniyorsanız işin teknik kısmını www.actualchat.com sitesinde bulabilir, kendi sayfanızı oluşturup bilgi ve becerilerinizi kazanca çevirebilirsiniz.

Blogla Sitenin Ne Farkı Var?
Kullanıcılar genellikle internet sitesi ile blogun farkını merak etmektedirler. İnternet siteleri kendi içinde türlere ayrılır. Blog da bir internet sitesidir. Ancak portal sitesi, blog sitesi ve forum sitesi gibi türleri olan internet sitesi seçenekleri arasında blog sitesi kendi tarzı ile farklı bir internet sitesi konseptidir.
Blog Sayfası Oluşturmak İçin Kod Bilgisi Gerekli mi?
 Kullanıcıların merak ettiği bir diğer konu da blog sayfası için kod bilgisinin gerekli olup olmadığıdır. Kod bilginiz olsa da olmasa da blog sahibi olmanız mümkündür. Hazır tasarım halinde olan binlerce blog seçeneği arasından beğeninize göre blog tercihi yapabilirsiniz. Eğer kod bilgisine sahipseniz bu durumda kendi blog sayfanızı kendinize özel şekilde tasarlayabilirsiniz.
Blog Türleri
Çok sayıda blog türü vardır. Bilgi verme amaçlı olan blog siteleri sadece bilgiye odaklı ve tasarım detayı olarak derinliği olmayan bloglardır. Kişisel blog sayfaları ise aşk, giyim, spor ya da sağlık gibi konularda ve farklı formatlarda olabilir. Bunun dışında özel amaçlı blog sayfaları da oluşturularak özel veri akışı sağlanabilir. Blog açmak isteyenler neden blog açmalıyım diye düşünebilirler. Bir şeyler paylaşmak ve kendinizi sanal ortamda ifade etmek istiyorsanız blog açmak en iyi çözüm olacaktır. Boşa zaman harcamak yerine faydalı paylaşımla yapmak istiyorsanız en ideal seçenek blog sayfasıdır. Kendi konseptinize uygun tasarım yaparak içeriği oluşturduktan sonra blogunuzu devamlı güncelleyerek yeni paylaşımlar yapabilirsiniz.
Kişisel Blog Sayfaları
Bu blog sayfaları blog yazarının kişisel ismini taşıyan ve bireysel özelliklerin ön planda olduğu blog sayfasıdır. Kişisel blog sayfaları bu alanda çok deneyimli olmayan bireylerce de kullanılabilecek sayfalardır. En çok kullanılan blog türü olan kişisel bloglar her konuda açılabilir.
Temasal Blog
Uzmanlık gerektiren bir blog sayfası olan temasal blog alanında uzman kişilerce belirli bir konu etrafında hazırlanan blog türüdür. Özellikle moda alanında çokça tercih edilen temasal bloglar, ekonomi, tarih, siyaset ve diğer alanlarda oluşturulabilir.
Topluluk Blogları
Bu tarz bloglar üyelik ile kullanıcı grubu oluşturarak bilgi paylaşımı oluştururlar.
Kurumsal Blog Sayfaları
Kurum ve firmaların kendi tanıtımları ve bilgi verme alanları olarak tasarlanan kurumsal blog sayfaları iş dünyasında giderek önemi artmaktadır. Daha geniş kitlelere ulaşmayı kolaylaştırma bu ortamlarla bilgi kirliliği de engellenmiş oluyor.
Blog Açmak Ücretli mi?
Blog açmanın ücretli olup olmadığı sıkça sorulan sorulardandır. Ücretsiz blog açtığınızda çeşitli kısıtlamalar ve birtakım prosedürlerle karşılaşabilirsiniz. Bunun yanında ücretli olarak açacağınız blog sayfaları ise alan adı olarak ve site tasarımı olarak özel seçenekler sunuyor. Eğer özel bir seçenek arayışındaysanız ücretli blog sayfaları sizin için ideal seçeneklerdir. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz blog servislerini mercek altına aldığımızda şu seçenekler dikkat çekiyor.
Blogger: Google'nin blog mecrası olan blogger, Google'nin ücretsiz olarak sunduğu bir hizmettir. Google alt yapısı ile blog sahibi olmak istiyorsanız ve bunu ücretsiz olarak elde etmek istiyorsanız Blogger sizin için ideal bir tercihtir. Benim tavsiyemde Google Blogger ile başlamak ilk aşamada yeterli olacaktır. Ayrıca kalite bir web sitesi veya blog sayfasındansa kaliteli içerik her zaman daha iyidir.
Karar verdiyseniz sayfamızı takip edin…