AYAKTA YEMEK YEMENİN SAĞLIĞA ETKİSİ              Midenin ayakta iken ve oturur haldeki durumu birbirinden farklıdır. Ayakta içilen içecek doğrudan oniki parmak bağırsağına geçer. Halbuki oturarak içilirse, önce midede birikir, asitle karışarak zararlı maddelerden arınır ve sonra oniki parmak bağırsağına geçer.
              Fazla hava yutmak, daha çok, oturmadan hareket halinde yemek yemeden kaynaklanır. Hava yutmak asabi bir davranışta olabilir. Koşuşturmalı heyecanlı ve stresli durumlarda farkında olmadan hava yutan kişilerde mide şişkinliği, hazımsızlık geceleri mide yanması, kusma görülebilir. Bu sebeple yemekleri oturarak yememiz sağlımız için oldukça önemlidir.
              Beynimiz ayakta yemeği, tat alma olarak değerlendirmez. Dolayısıyla da sağlıklı bir doyma hissi oluşmaz. Aslında sindirim için en iyi pozisyon bağdaş kurarak oturmaktır. Ülkemizde ve Hindistan’da pek çok kişinin geleneksel olarak bu pozisyonda yemek yemeleri boşuna değildir.
              Besinleri ağızda fazla çiğnemek, sindirim fonksiyonunun ağıda başlamasını sağlar; mide ve bağırsakta ki sindirim kolaylaşır. Çünkü besinleri yavaş yerken, tükürük salgısı içinde ki enzimler karbonhidratlı besinlerin sindirilmesine yardımcı olur. Böylece besinler vücutta daha iyi kullanılır; fazlalıklar daha kolay dışa atılır. Yavaş yemek, sindirim sisteminin özellikle de mide fonksiyonlarının bozulmasını engeller.
              Yediğimiz gıdaların sindirilmesi için belli bir vaktin geçmesi gerekir. Bu da yaklaşık 4-5 saattir. Bu sebeple iki öğünün arası en az 4-5 saat olmalıdır. Besinlerin mideyi terk etmesi ve sindirim öz sularının tekrar birikip sonraki öğüne hazırlanması yaklaşık olarak 4-5 saat alır


0 Yorumlar